CUI Inc. DPS120085UPS-P5N
DPS120085UPS-P5N picture photo
Mfg. Part Number
DPS120085UPS-P5N
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPS120085UPS-P5N.pdf
Availability of DPS120085UPS-P5N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPS120085UPS-P5N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120085UPS-P5N
Internal Part NumberEIS-DPS120085UPS-P5N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)850mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency60%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120085UPS-P5N
Related LinksDPS12008, DPS120085UPS-P5N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120085UPS-P5N Details Description
Related parts for DPS120085UPS-P5N
IC SRAM 1MBIT 15NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT DOME 0.350" datasheet.pdf