CUI Inc. DPS120125-P7P
DPS120125-P7P picture photo
Mfg. Part Number
DPS120125-P7P
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W
Datasheet Download
DPS120125-P7P.pdf
Availability of DPS120125-P7P
QUANTITY
DPS120125-P7P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120125-P7P
Internal Part NumberEIS-DPS120125-P7P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 132 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120125-P7P
Related LinksDPS120, DPS120125-P7P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120125-P7P Details Description
Related parts for DPS120125-P7P
IDC CABLE - CKR50G/AE50G/X datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA Lighting 8-VSSOP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
OSC VCXO 1.24416GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.6A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
COMBO 7W2 M PCB R/A HP G ZINC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf