CUI Inc. DPS120125U-P5P-TK
DPS120125U-P5P-TK picture photo
Mfg. Part Number
DPS120125U-P5P-TK
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W
Datasheet Download
DPS120125U-P5P-TK.pdf
Availability of DPS120125U-P5P-TK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPS120125U-P5P-TK Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120125U-P5P-TK
Internal Part NumberEIS-DPS120125U-P5P-TK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.23" L x 1.71" W x 1.18" H (82.0mm x 43.5mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120125U-P5P-TK
Related LinksDPS12012, DPS120125U-P5P-TK Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120125U-P5P-TK Details Description
Related parts for DPS120125U-P5P-TK
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
7M SEP NPN W/ALARM HORZ datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 6.3A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf