CUI Inc. DPS120150U-P13N
DPS120150U-P13N picture photo
Mfg. Part Number
DPS120150U-P13N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
DPS120150U-P13N.pdf
Availability of DPS120150U-P13N
QUANTITY
DPS120150U-P13N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120150U-P13N
Internal Part NumberEIS-DPS120150U-P13N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.19" L x 2.09" W x 1.65" H (81.0mm x 53.0mm x 42.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120150U-P13N
Related LinksDPS1201, DPS120150U-P13N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120150U-P13N Details Description
Related parts for DPS120150U-P13N
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB 9POS datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DIN-SGNL COAX M SLD/CRIMP 75OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf