CUI Inc. DPS120150U-P6P
DPS120150U-P6P picture photo
Mfg. Part Number
DPS120150U-P6P
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
DPS120150U-P6P.pdf
Availability of DPS120150U-P6P
QUANTITY
DPS120150U-P6P Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120150U-P6P
Internal Part NumberEIS-DPS120150U-P6P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension3.19" L x 2.09" W x 1.65" H (81.0mm x 53.0mm x 42.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120150U-P6P
Related LinksDPS1201, DPS120150U-P6P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120150U-P6P Details Description
Related parts for DPS120150U-P6P
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC VIDEO AMP SNGL R-R HS 8-MSOP datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG VOLT 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 681 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TAPECLIP 58MM datasheet.pdf
MICRO 25C S /33 WHT 72" NI datasheet.pdf
HOUSING, INSERT datasheet.pdf
62P F R/A .350 TY4 LC FILT M3 datasheet.pdf
IC MCU 128KB FLASH 48MHZ 64TQFP datasheet.pdf