CUI Inc. DPS120150U-Z7N
DPS120150U-Z7N picture photo
Mfg. Part Number
DPS120150U-Z7N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
DPS120150U-Z7N.pdf
Availability of DPS120150U-Z7N
QUANTITY
DPS120150U-Z7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120150U-Z7N
Internal Part NumberEIS-DPS120150U-Z7N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension3.19" L x 2.09" W x 1.65" H (81.0mm x 53.0mm x 42.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120150U-Z7N
Related LinksDPS1201, DPS120150U-Z7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120150U-Z7N Details Description
Related parts for DPS120150U-Z7N
MOSFET N-CH 200V 120A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 1POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.98 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf