CUI Inc. DPS180055UPS-P5/RP
DPS180055UPS-P5/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPS180055UPS-P5/RP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W
Datasheet Download
DPS180055UPS-P5/RP.pdf
Availability of DPS180055UPS-P5/RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPS180055UPS-P5/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS180055UPS-P5/RP
Internal Part NumberEIS-DPS180055UPS-P5/RP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)550mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS180055UPS-P5/RP
Related LinksDPS180055, DPS180055UPS-P5/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS180055UPS-P5/RP Details Description
Related parts for DPS180055UPS-P5/RP
RES 412K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 120POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC TMOS DRIVER DUAL HISIDE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-WIRE 3M datasheet.pdf