CUI Inc. DPS180055UPS-P6/RN
DPS180055UPS-P6/RN picture photo
Mfg. Part Number
DPS180055UPS-P6/RN
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W
Datasheet Download
DPS180055UPS-P6/RN.pdf
Availability of DPS180055UPS-P6/RN
QUANTITY
DPS180055UPS-P6/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS180055UPS-P6/RN
Internal Part NumberEIS-DPS180055UPS-P6/RN
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)550mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS180055UPS-P6/RN
Related LinksDPS180055, DPS180055UPS-P6/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS180055UPS-P6/RN Details Description
Related parts for DPS180055UPS-P6/RN
RES SMD 21.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 76MA 8.1 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO-214AB datasheet.pdf
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf