CUI Inc. DPS240042U-Z7N-DF
DPS240042U-Z7N-DF picture photo
Mfg. Part Number
DPS240042U-Z7N-DF
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W
Datasheet Download
DPS240042U-Z7N-DF.pdf
Availability of DPS240042U-Z7N-DF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPS240042U-Z7N-DF Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS240042U-Z7N-DF
Internal Part NumberEIS-DPS240042U-Z7N-DF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)420mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension3.35" L x 2.13" W x 0.78" H (85.0mm x 54.0mm x 19.8mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS240042U-Z7N-DF
Related LinksDPS24004, DPS240042U-Z7N-DF Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS240042U-Z7N-DF Details Description
Related parts for DPS240042U-Z7N-DF
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf