Amgis DPV-5.0-100
DPV-5.0-100 picture photo
Mfg. Part Number
DPV-5.0-100
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 5A 59 MOHM TH
Datasheet Download
DPV-5.0-100.pdf
Availability of DPV-5.0-100
QUANTITY
DPV-5.0-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPV-5.0-100
Internal Part NumberEIS-DPV-5.0-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDP
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±15%
Current Rating5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)59 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.807" W (32.00mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPV-5.0-100
Related LinksDPV-5, DPV-5.0-100 Datasheet, Amgis Distributor
DPV-5.0-100 Details Description
Related parts for DPV-5.0-100
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 274KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS CHIP DO-35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MOD BRIDGE 3PH 800V 100A M2-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf