TDK-Lambda Americas, Inc. DPX2024WS3P3
DPX2024WS3P3 picture photo
Mfg. Part Number
DPX2024WS3P3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV 3.3V 5.5A 18W DIN
Datasheet Download
DPX2024WS3P3.pdf
Availability of DPX2024WS3P3
QUANTITY
DPX2024WS3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPX2024WS3P3
Internal Part NumberEIS-DPX2024WS3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDPX40/60.stp
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesDPX
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9.5 ~ 36 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 5A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Efficiency83%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPX2024WS3P3
Related LinksDPX202, DPX2024WS3P3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DPX2024WS3P3 Details Description
Related parts for DPX2024WS3P3
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
INDICATOR LOPRO STR BRKT YEL LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf