TDK-Lambda Americas, Inc. DPX3048WS15
DPX3048WS15 picture photo
Mfg. Part Number
DPX3048WS15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV 15V 2A 30W DIN
Datasheet Download
DPX3048WS15.pdf
Availability of DPX3048WS15
QUANTITY
DPX3048WS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPX3048WS15
Internal Part NumberEIS-DPX3048WS15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDPX40/60.stp
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesDPX
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9.5 ~ 36 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 2A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)30W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.92" L x 2.27" W x 0.97" H (125.0mm x 57.6mm x 24.5mm)
Power (Watts) - Max30W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPX3048WS15
Related LinksDPX30, DPX3048WS15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DPX3048WS15 Details Description
Related parts for DPX3048WS15
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 510NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf