TE Connectivity DQ1260-271M
DQ1260-271M picture photo
Mfg. Part Number
DQ1260-271M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 750MA 460 MOHM
Datasheet Download
DQ1260-271M.pdf
Availability of DQ1260-271M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DQ1260-271M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ1260-271M
Internal Part NumberEIS-DQ1260-271M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ1260, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation750mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ1260-271M
Related LinksDQ126, DQ1260-271M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ1260-271M Details Description
Related parts for DQ1260-271M
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf