TE Connectivity DQ1280-3R5M
DQ1280-3R5M picture photo
Mfg. Part Number
DQ1280-3R5M
Brief Description
FIXED IND 3.5UH 7.5A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
DQ1280-3R5M.pdf
Availability of DQ1280-3R5M
QUANTITY
DQ1280-3R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ1280-3R5M
Internal Part NumberEIS-DQ1280-3R5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ1280, Coev
Material - Core-
Inductance3.5µH
Tolerance±20%
Current Rating7.5A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ1280-3R5M
Related LinksDQ128, DQ1280-3R5M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ1280-3R5M Details Description
Related parts for DQ1280-3R5M
IDC CABLE - MKC50A/MC50G/MKC50A datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.08MM 10POS PCB datasheet.pdf
IC COMPARATOR MCRPWR DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 470K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
CAP CER 50PF 15KV R7 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 54.2 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf