TE Connectivity DQ6545-150M
DQ6545-150M picture photo
Mfg. Part Number
DQ6545-150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.11A 180 MOHM
Datasheet Download
DQ6545-150M.pdf
Availability of DQ6545-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DQ6545-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ6545-150M
Internal Part NumberEIS-DQ6545-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ6545, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.11A
Current - Saturation1.11A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.272" W (6.50mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ6545-150M
Related LinksDQ654, DQ6545-150M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ6545-150M Details Description
Related parts for DQ6545-150M
IC MPU Z180 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
ID ISC.ANT340/240 PAD ANT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POT 2.5K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1% 100PPM 2W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf