TE Connectivity DQ7534-181M
DQ7534-181M picture photo
Mfg. Part Number
DQ7534-181M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 390MA 1.45 OHM
Datasheet Download
DQ7534-181M.pdf
Availability of DQ7534-181M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DQ7534-181M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ7534-181M
Internal Part NumberEIS-DQ7534-181M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ7534, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating390mA
Current - Saturation390mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ7534-181M
Related LinksDQ753, DQ7534-181M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ7534-181M Details Description
Related parts for DQ7534-181M
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf