| Internal Part Number | EIS-DR-25-1/4-0-SP | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | Military, AMS-DTL-23053/16, DR-25 | |
| Type | Tubing, Flexible | |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 | |
| Length | 300.0' (91.4m) | |
| Inner Diameter - Supplied | 0.250" (6.4mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 0.125" (3.2mm) | |
| Recovered Wall Thickness | 0.035" (0.89mm) | |
| Material | Elastomer | |
| Features | Abrasion Resistant, Fluid Resistant, Flame Retardant | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -75°C ~ 150°C | |
| Shrink Temperature | 150°C | |