Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR1050-102-R
DR1050-102-R picture photo
Mfg. Part Number
DR1050-102-R
Brief Description
FIXED IND 1MH 430MA 1.95 OHM SMD
Datasheet Download
DR1050-102-R.pdf
Availability of DR1050-102-R
QUANTITY
DR1050-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR1050-102-R
Internal Part NumberEIS-DR1050-102-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR1050
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±30%
Current Rating430mA
Current - Saturation480mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.95 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.405" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR1050-102-R
Related LinksDR1050, DR1050-102-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR1050-102-R Details Description
Related parts for DR1050-102-R
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 10A IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 467 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 28MA 72 OHM TH datasheet.pdf