Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR1050-821-R
DR1050-821-R picture photo
Mfg. Part Number
DR1050-821-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 540MA 1.481 OHM
Datasheet Download
DR1050-821-R.pdf
Availability of DR1050-821-R
QUANTITY
DR1050-821-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR1050-821-R
Internal Part NumberEIS-DR1050-821-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR1050
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±30%
Current Rating540mA
Current - Saturation500mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.481 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.405" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR1050-821-R
Related LinksDR1050, DR1050-821-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR1050-821-R Details Description
Related parts for DR1050-821-R
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RX FM/WB RAD RDS/RBDS 24SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 1.8A 178 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 5POS datasheet.pdf