Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-150-R
DR124-150-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-150-R
Brief Description
FIXED IND 15UH 3.6A 44.8 MOHM
Datasheet Download
DR124-150-R.pdf
Availability of DR124-150-R
QUANTITY
DR124-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-150-R
Internal Part NumberEIS-DR124-150-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating3.6A
Current - Saturation4.62A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)44.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-150-R
Related LinksDR124, DR124-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-150-R Details Description
Related parts for DR124-150-R
CONN RECEPT 2POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
RES 100 OHM 20W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
SECURITY CAP datasheet.pdf
IC COPPER/CABLE DVR PROG 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RECEPTACLE ASSEMBLY,SHIELDED,2 datasheet.pdf
TEST CAP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 156MA 2.86 OHM datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 27A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V CH 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf