Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-151-R
DR124-151-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-151-R
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.3A 445.2 MOHM
Datasheet Download
DR124-151-R.pdf
Availability of DR124-151-R
QUANTITY
DR124-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-151-R
Internal Part NumberEIS-DR124-151-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.44A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)445.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-151-R
Related LinksDR124, DR124-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-151-R Details Description
Related parts for DR124-151-R
CONN RING 14-18 AWG #10 STRIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 256X9 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
KIT JUMPSTART WI-I.MX51 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf