Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-180-R
DR124-180-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-180-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 3.4A 56.4 MOHM
Datasheet Download
DR124-180-R.pdf
Availability of DR124-180-R
QUANTITY
DR124-180-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-180-R
Internal Part NumberEIS-DR124-180-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating3.4A
Current - Saturation4.32A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)56.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-180-R
Related LinksDR124, DR124-180-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-180-R Details Description
Related parts for DR124-180-R
THERMISTOR 20 OHM 300V SMT PTC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 34V SC-82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CORD SJT 18AWG 3COND 2M datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 80MMH datasheet.pdf