Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-181-R
DR124-181-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-181-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 1.1A 602 MOHM
Datasheet Download
DR124-181-R.pdf
Availability of DR124-181-R
QUANTITY
DR124-181-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-181-R
Internal Part NumberEIS-DR124-181-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)602 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-181-R
Related LinksDR124, DR124-181-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-181-R Details Description
Related parts for DR124-181-R
RES SMD 768K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
IC MPU Z180 20MHZ 80QFP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT DOLPHIN 315MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONN SSL BRIDGE 1POS B-TO-B datasheet.pdf