Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-1R5-R
DR124-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-1R5-R
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 11.1A 5.7 MOHM
Datasheet Download
DR124-1R5-R.pdf
Availability of DR124-1R5-R
QUANTITY
DR124-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-1R5-R
Internal Part NumberEIS-DR124-1R5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating11.1A
Current - Saturation14A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-1R5-R
Related LinksDR124, DR124-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-1R5-R Details Description
Related parts for DR124-1R5-R
IC CAN CONTRL 5V AUTOTEMP 44PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO204AC datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.55A 90 MOHM datasheet.pdf
MICRO 9C P /33 WHT 72" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.24V 500MW SOD80 datasheet.pdf