Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-1R5-R
DR124-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-1R5-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 11.1A 5.7 MOHM
Datasheet Download
DR124-1R5-R.pdf
Availability of DR124-1R5-R
QUANTITY
DR124-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-1R5-R
Internal Part NumberEIS-DR124-1R5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating11.1A
Current - Saturation14A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-1R5-R
Related LinksDR124, DR124-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-1R5-R Details Description
Related parts for DR124-1R5-R
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CABLE TIE LOCK NAT 5.9 40LB datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf