Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR124-681-R
DR124-681-R picture photo
Mfg. Part Number
DR124-681-R
Brief Description
FIXED IND 680UH 560MA 2.215 OHM
Datasheet Download
DR124-681-R.pdf
Availability of DR124-681-R
QUANTITY
DR124-681-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR124-681-R
Internal Part NumberEIS-DR124-681-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating560mA
Current - Saturation650mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.215 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR124-681-R
Related LinksDR124, DR124-681-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR124-681-R Details Description
Related parts for DR124-681-R
CONN RING 16-22 AWG #8 RED PIDG datasheet.pdf
JACK TEST HORIZ LOW PRO RED GOLD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 3024 datasheet.pdf
5 SIL MALE HORIZ CONN F/LOCK datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 69MA 3.3 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 300W datasheet.pdf