Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR125-560-R
DR125-560-R picture photo
Mfg. Part Number
DR125-560-R
Brief Description
FIXED IND 56UH 2.31A 102 MOHM
Datasheet Download
DR125-560-R.pdf
Availability of DR125-560-R
QUANTITY
DR125-560-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR125-560-R
Internal Part NumberEIS-DR125-560-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating2.31A
Current - Saturation3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)102 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR125-560-R
Related LinksDR125, DR125-560-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR125-560-R Details Description
Related parts for DR125-560-R
FUSE HEX NUT ACS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 330MA 260 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 24V 10 OHM 80C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf