Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR125-6R8-R
DR125-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
DR125-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 6.64A 12.3 MOHM
Datasheet Download
DR125-6R8-R.pdf
Availability of DR125-6R8-R
QUANTITY
DR125-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR125-6R8-R
Internal Part NumberEIS-DR125-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating6.64A
Current - Saturation8.68A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.3 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR125-6R8-R
Related LinksDR125, DR125-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR125-6R8-R Details Description
Related parts for DR125-6R8-R
PHOTO DIODE HI SPEED SILICON TO5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 10LLP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.8A 38 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT T/H 30GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220-2 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A SO8FL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
35UF 50V 9.779X21.539 105C AXI datasheet.pdf