Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR125-6R8-R
DR125-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
DR125-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 6.64A 12.3 MOHM
Datasheet Download
DR125-6R8-R.pdf
Availability of DR125-6R8-R
QUANTITY
DR125-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR125-6R8-R
Internal Part NumberEIS-DR125-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating6.64A
Current - Saturation8.68A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.3 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR125-6R8-R
Related LinksDR125, DR125-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR125-6R8-R Details Description
Related parts for DR125-6R8-R
CONN HEADER 140POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
POT 25 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONTACT BLOCK 110V ALT SPST datasheet.pdf
TEST LEAD 28AWG 600V VIOLET 100' datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 6POS datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 580MA 700 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf