Panduit DR14-250-C
DR14-250-C picture photo
Mfg. Part Number
DR14-250-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DR14-250-C.pdf
Availability of DR14-250-C
QUANTITY
DR14-250-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DR14-250-C
Internal Part NumberEIS-DR14-250-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeAngled - 90°, Flag
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall-
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Features-
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR14-250-C
Related LinksDR14-, DR14-250-C Datasheet, Panduit Distributor
DR14-250-C Details Description
Related parts for DR14-250-C
IDC CABLE - CKR50G/AE50G/X datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1747MHZ 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI UHF ECO 406-420MHZ 15" datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 12PORT 324BGA datasheet.pdf
SMT DIP ROTARY datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf