Panduit DR18-250B-C
DR18-250B-C picture photo
Mfg. Part Number
DR18-250B-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
DR18-250B-C.pdf
Availability of DR18-250B-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DR18-250B-C Order Process
Ship out your order
Specifications of DR18-250B-C
Internal Part NumberEIS-DR18-250B-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Dec/2012
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeAngled - 90°, Flag
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall-
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
FeaturesButted Seam, Serrated Termination
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR18-250B-C
Related LinksDR18-, DR18-250B-C Datasheet, Panduit Distributor
DR18-250B-C Details Description
Related parts for DR18-250B-C
RELAY PWR CNTRLR 40A 120VAC 150K datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIG-DEL 3CH 16TSSOP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .173" .156"L datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
LIGHT PIPE BI-LEVEL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf