Crydom DR2260A35WR
DR2260A35WR picture photo
Mfg. Part Number
DR2260A35WR
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 600V 35A DIN RAIL
Datasheet Download
DR2260A35WR.pdf
Availability of DR2260A35WR
QUANTITY
DR2260A35WR Order Process
Ship out your order
Specifications of DR2260A35WR
Internal Part NumberEIS-DR2260A35WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDR22
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current35A
Voltage - Input90 ~ 280VAC/DC
Voltage - Load48 ~ 600 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleElevator Screw Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR2260A35WR
Related LinksDR226, DR2260A35WR Datasheet, Crydom Distributor
DR2260A35WR Details Description
Related parts for DR2260A35WR
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX2027 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf
26500 15C 15#20 P BY RECP LC datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 7-50PF 50V SMD datasheet.pdf