Crydom DR2260D35WJ
DR2260D35WJ picture photo
Mfg. Part Number
DR2260D35WJ
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY, DIN RAIL 600V 35A ZC
Datasheet Download
DR2260D35WJ.pdf
Availability of DR2260D35WJ
QUANTITY
DR2260D35WJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DR2260D35WJ
Internal Part NumberEIS-DR2260D35WJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDR22
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current35A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 600 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleElevator Screw Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR2260D35WJ
Related LinksDR226, DR2260D35WJ Datasheet, Crydom Distributor
DR2260D35WJ Details Description
Related parts for DR2260D35WJ
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS 28AWG 0.8MM IDC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 2LD 24" datasheet.pdf