Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR73-151-R
DR73-151-R picture photo
Mfg. Part Number
DR73-151-R
Brief Description
FIXED IND 150UH 580MA 851 MOHM
Datasheet Download
DR73-151-R.pdf
Availability of DR73-151-R
QUANTITY
DR73-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR73-151-R
Internal Part NumberEIS-DR73-151-R
Standard Package1,350
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating580mA
Current - Saturation650mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)851 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR73-151-R
Related LinksDR73-, DR73-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR73-151-R Details Description
Related parts for DR73-151-R
RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf