Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR73-1R5-R
DR73-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
DR73-1R5-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 4.67A 13 MOHM
Datasheet Download
DR73-1R5-R.pdf
Availability of DR73-1R5-R
QUANTITY
DR73-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR73-1R5-R
Internal Part NumberEIS-DR73-1R5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating4.67A
Current - Saturation6.52A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR73-1R5-R
Related LinksDR73-, DR73-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR73-1R5-R Details Description
Related parts for DR73-1R5-R
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SCREW datasheet.pdf