Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR73-1R5-R
DR73-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
DR73-1R5-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 4.67A 13 MOHM
Datasheet Download
DR73-1R5-R.pdf
Availability of DR73-1R5-R
QUANTITY
DR73-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR73-1R5-R
Internal Part NumberEIS-DR73-1R5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating4.67A
Current - Saturation6.52A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR73-1R5-R
Related LinksDR73-, DR73-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR73-1R5-R Details Description
Related parts for DR73-1R5-R
IDC CABLE - MDG24K/MC24G/MDG24K datasheet.pdf
IC 16BIT TXRX/REGISTER 56TSSOP datasheet.pdf
MCU ARM 1024KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY STR datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf