Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR73-681-R
DR73-681-R picture photo
Mfg. Part Number
DR73-681-R
Brief Description
FIXED IND 680UH 290MA 3.47 OHM
Datasheet Download
DR73-681-R.pdf
Availability of DR73-681-R
QUANTITY
DR73-681-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR73-681-R
Internal Part NumberEIS-DR73-681-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,350
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating290mA
Current - Saturation310mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.47 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.139" (3.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR73-681-R
Related LinksDR73-, DR73-681-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR73-681-R Details Description
Related parts for DR73-681-R
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RECT 2 PC COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 625 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 20POS WALL MNT SKT datasheet.pdf