Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-101-R
DR74-101-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-101-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 860MA 383 MOHM
Datasheet Download
DR74-101-R.pdf
Availability of DR74-101-R
QUANTITY
DR74-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-101-R
Internal Part NumberEIS-DR74-101-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating860mA
Current - Saturation990mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)383 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-101-R
Related LinksDR74-, DR74-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-101-R Details Description
Related parts for DR74-101-R
IC OCT TRANS LATCH TRI-ST 20QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 360MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 45NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STANDARD CMC datasheet.pdf