Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-102-R
DR74-102-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-102-R
Brief Description
FIXED IND 1MH 270MA 3.89 OHM SMD
Datasheet Download
DR74-102-R.pdf
Availability of DR74-102-R
QUANTITY
DR74-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-102-R
Internal Part NumberEIS-DR74-102-R
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating270mA
Current - Saturation310mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.89 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)