Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-150-R
DR74-150-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-150-R
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.11A 63.7 MOHM
Datasheet Download
DR74-150-R.pdf
Availability of DR74-150-R
QUANTITY
DR74-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-150-R
Internal Part NumberEIS-DR74-150-R
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.11A
Current - Saturation2.48A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)63.7 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-150-R
Related LinksDR74-, DR74-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-150-R Details Description
Related parts for DR74-150-R
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
42.3MM HOLDOWN PLATE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2A (Switch) Backlight 8-SOP-EP datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00068UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf