Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-151-R
DR74-151-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-151-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 690MA 591 MOHM
Datasheet Download
DR74-151-R.pdf
Availability of DR74-151-R
QUANTITY
DR74-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-151-R
Internal Part NumberEIS-DR74-151-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating690mA
Current - Saturation810mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)591 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-151-R
Related LinksDR74-, DR74-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-151-R Details Description
Related parts for DR74-151-R
IDC CABLE- ASS24A/ AE24M / APR24 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
FEED STOP datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV ADJ DL 16QFN datasheet.pdf
CONN UNINSUL RECEPT 14-18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 50PSI LCD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT523 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf