Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-221-R
DR74-221-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-221-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 560MA 907 MOHM
Datasheet Download
DR74-221-R.pdf
Availability of DR74-221-R
QUANTITY
DR74-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-221-R
Internal Part NumberEIS-DR74-221-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating560mA
Current - Saturation660mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)907 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-221-R
Related LinksDR74-, DR74-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-221-R Details Description
Related parts for DR74-221-R
IC LINK LAYER CNTRLR 128-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
KIT DEMO IEEE802.3AT PM8803 datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ANT OMNI HPOL FIXED NF 5DBI datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR 72LFCSP datasheet.pdf
OSC MEMS 156.2578MHZ HCSL SMD datasheet.pdf