Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-2R2-R
DR74-2R2-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-2R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 4.76A 12.6 MOHM
Datasheet Download
DR74-2R2-R.pdf
Availability of DR74-2R2-R
QUANTITY
DR74-2R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-2R2-R
Internal Part NumberEIS-DR74-2R2-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4.76A
Current - Saturation7.06A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.6 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-2R2-R
Related LinksDR74-, DR74-2R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-2R2-R Details Description
Related parts for DR74-2R2-R
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 36POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1200V V2-PACK datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf