Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-331-R
DR74-331-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-331-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 450MA 1.41 OHM
Datasheet Download
DR74-331-R.pdf
Availability of DR74-331-R
QUANTITY
DR74-331-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-331-R
Internal Part NumberEIS-DR74-331-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation540mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.41 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-331-R
Related LinksDR74-, DR74-331-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-331-R Details Description
Related parts for DR74-331-R
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
3/64 INCH HST BK 200/6" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
PRESSURE SEAL datasheet.pdf
026 UNIV HDR RA 4V 30DP STD datasheet.pdf