Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-471-R
DR74-471-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-471-R
Brief Description
FIXED IND 470UH 400MA 1.74 OHM
Datasheet Download
DR74-471-R.pdf
Availability of DR74-471-R
QUANTITY
DR74-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-471-R
Internal Part NumberEIS-DR74-471-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation460mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.74 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-471-R
Related LinksDR74-, DR74-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-471-R Details Description
Related parts for DR74-471-R
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RING UNINS 13-17AWG datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
KIT DEV 8BIT WIRELESS 915MHZ datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 12NS 64TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf
MALE TERMINATION FUS. LINK - 80 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf