Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-680-R
DR74-680-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-680-R
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.03A 265 MOHM
Datasheet Download
DR74-680-R.pdf
Availability of DR74-680-R
QUANTITY
DR74-680-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-680-R
Internal Part NumberEIS-DR74-680-R
Standard Package1,100
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating1.03A
Current - Saturation1.19A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)265 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-680-R
Related LinksDR74-, DR74-680-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-680-R Details Description
Related parts for DR74-680-R
CONN RING TONGUE 26-24AWG #4 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
PIN COMPLETE SM BM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf