Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-6R8-R
DR74-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.6A 41.8 MOHM
Datasheet Download
DR74-6R8-R.pdf
Availability of DR74-6R8-R
QUANTITY
DR74-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-6R8-R
Internal Part NumberEIS-DR74-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,100
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation3.67A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)41.8 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-6R8-R
Related LinksDR74-, DR74-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-6R8-R Details Description
Related parts for DR74-6R8-R
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 127 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TERM BLOCK BLUE datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf