Eaton (formerly Cooper Bussmann) DR74-6R8-R
DR74-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
DR74-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.6A 41.8 MOHM
Datasheet Download
DR74-6R8-R.pdf
Availability of DR74-6R8-R
QUANTITY
DR74-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DR74-6R8-R
Internal Part NumberEIS-DR74-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesShielded Drum Core Inductor Coiltronics DR Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation3.67A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)41.8 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DR74-6R8-R
Related LinksDR74-, DR74-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
DR74-6R8-R Details Description
Related parts for DR74-6R8-R
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN GASKET FLAT M12 FLUSH TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.3W DO41 datasheet.pdf