Crydom DRA1-CMX60D10
DRA1-CMX60D10 picture photo
Mfg. Part Number
DRA1-CMX60D10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO 60VDC 8A DIN
Datasheet Download
DRA1-CMX60D10.pdf
Availability of DRA1-CMX60D10
QUANTITY
DRA1-CMX60D10 Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA1-CMX60D10
Internal Part NumberEIS-DRA1-CMX60D10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Featured ProductDRA SSR Assemblies
3D ModelDRA1-CX Series.satDRA1-CX Series.dwgDRA1-CX Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDRA
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance18 mOhm
Load Current8A
Voltage - Input3 ~ 10VDC
Voltage - Load1 ~ 60 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA1-CMX60D10
Related LinksDRA1-C, DRA1-CMX60D10 Datasheet, Crydom Distributor
DRA1-CMX60D10 Details Description
Related parts for DRA1-CMX60D10
CONN HEADER 28POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 4.12M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SIREN 16-48VDC 2.9KHZ PANEL MOUN datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 10M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FITS 1-1/4IN ROUND 16-18 GA TUBE datasheet.pdf
POT 5K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf