Crydom DRA1-CX380D5R
DRA1-CX380D5R picture photo
Mfg. Part Number
DRA1-CX380D5R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO 380VAC 5A DIN
Datasheet Download
DRA1-CX380D5R.pdf
Availability of DRA1-CX380D5R
QUANTITY
DRA1-CX380D5R Order Process
Ship out your order
Specifications of DRA1-CX380D5R
Internal Part NumberEIS-DRA1-CX380D5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelDRA1-CX Series.satDRA1-CX Series.dwgDRA1-CX Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesDRA
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current5A
Voltage - Input4 ~ 15VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DRA1-CX380D5R
Related LinksDRA1-C, DRA1-CX380D5R Datasheet, Crydom Distributor
DRA1-CX380D5R Details Description
Related parts for DRA1-CX380D5R
LED 7-SEG SGL CC RED RHDP .56" datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15V OUT 1W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 76MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2.54MM VERT datasheet.pdf
PROTECTIVE CAP datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 85-250V datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
33UF 25V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf